Send denne side til en ven Print denne side

Tip en ven om siden

Annuller Mailen blev sendt, tak!

Kontakt

Hvis du vil høre mere om referencen, så kontakt:

Thomas Cordth
+45 2272 0208

Ring mig op

Har du nogle spørgsmål til os? Bliv ringet op af en medarbejder eller brug vores kontaktformular.

Københavns Lufthavne får mobilløsning

Københavns Lufthavne har fået et mobile website, hvor rejsende og pårørende kan man se aktuelle ankomst- og afgangstider, ventetid ved sikkerhedskontrollen, check-in muligheder hos forskellige flyselskaber, tilmelde sig lufthavnens gratis sms-service og læse de seneste nyheder fra Københavns Lufthavn.

Baggrunden

Københavns Lufthavne A/S ejer og driver lufthavnene i København og Roskilde og har p.t. ca. 1.900 medarbejdere. Københavns Lufthavne stiller infrastruktur, bygninger og servicefaciliteter til rådighed for de mange virksomheder, som driver deres forretning i lufthavnen.

Fra Københavns Lufthavn er der direkte flyforbindelse til i alt 127 destinationer verden over og lufthavnen håndterer over 20 millioner passagerer om året.

For at servicere de mange interessenter bedre, havde Københavns Lufthavne brug for en ny mobil portal, der gør det muligt at benytte en række af de mest efterspurgte online services for passagerer og pårørende via mobile enheder.

Udfordringer

Københavns Lufthavne har længe ønsket at tilbyde informationer til passagerer med mobile enheder. I takt med den rivende udvikling på markedet for disse enheder, var tiden inde til at der skulle en løsning på banen, men samtidig var denne udvikling også en udfordring i forhold til at få implementeret en løsning der både virkede og ”så godt ud” på tværs af telefontyper.

Løsninger

På det mobile website kan man se aktuelle ankomst- og afgangstider, ventetid ved sikkerhedskontrollen, check-in muligheder hos forskellige flyselskaber, tilmelde sig lufthavnens gratis sms-service og læse de seneste nyheder fra Københavns Lufthavn. Mobil portalen er tilgængelig på dansk og engelsk.

Løsningen er implementeret på Unwires platform til mobile løsninger, som tilbyder information om de enheder der tilgår sitet. Denne information bruges blandt andet til at skræddersy indholdet til enheden, så f.eks. billeder skaleres i forhold til skærmstørrelsen.

Fra løsningen er der lavet integration til Københavns Lufthavnes system med information om afgange, ankomster og ventetider. Herudover er der integration til RSS-feed med nyheder, samt en eksisterende SMS-tjeneste.

Du kan se mobil portalen på Københavns Lufthavne

Vi har også løst opgaver for

  • Bon'a'parte
  • Apoteket
  • COWI
Netcompany A/S ●  Grønningen 19 ● 1270 ●  København K ●  +45 7013 1440 ●