Hvis du vil høre mere om referencen, så kontakt:
Har du nogle spørgsmål til os? Bliv ringet op af en medarbejder eller brug vores kontaktformular.
Forside » Kunder » Finans » Forsikring og Pension - ESDH og extranet
Forsikring og Pension har udskiftet deres ESDH system med Netcompany’s ’GetOrganized for SharePoint’ og samtidig etableret et nyt extranet ligeledes baseret på MOSS2007. Løsningen består endvidere af to overordnede komponenter: ’Contacts for GetOrganized’ og en publiceringsfunktion, som binder det interne sagssystem sammen med det adgangsbegrænsede extranet.
Forsikring og Pension er forsikringsselskabernes og de tværgående pensionskassers erhvervsorganisation. Forsikring og Pension arbejder på at styrke varetagelsen af det samlede forsikrings- og pensionserhvervs interesser. Ved udførelsen af dette arbejde foregår en stor del af kommunikationen med Forsikring og Pension's medlemskreds via extranettet som er et alt afgørende værktøj i den daglige tætte dialog. Extranettet er medlemmernes vindue til de interne sagsgange hos Forsikring og Pension og anvendes til orientering omkring cirkulærer, møder og udvalgsarbejde.
Forsikring og Pension havde et ESDH system af ældre dato, som ikke længere blev supporteret og var samtidig låst fast til et extranet, som var dyrt og vanskeligt at vedligeholde. Extranettet, som var tæt integreret med ESDH systemet, var udviklet over en årrække og opbygget med henblik på at tilvejebringe målrettet information til medlemskredsen med respekt for mange forskellige rettighedsniveauer. Staminformation om medlemmer, sikkerhed og e-mail distributionslister blev holdt ajour i 3 forskellige systemer (ESDH systemet, Extranet, AD/Exchange).Udfordringen var at gennemføre en udskiftning af ESDH systemet, etablering af et nyt extranet og etablere en centralisering af staminformation i ét system og endelig gennemføre en opgradering til Office 2007 - samlet set en meget stor teknisk og ikke mindst organisatorisk opgave. Det nye "portal univers" skulle etableres på Microsoft Office SharePoint Server 2007, som var valgt som den strategiske platform til interne og eksterne webportaler.
Forsikring og Pension og Netcompany har i tæt samarbejde etableret det nye sammenhængende system ved implementering af 4 overordnede komponenter: